Účinkující 2023 /Unique orchestra

Unique orchestra

Unique Orchestra je multižánrový symfonický orchestr, který se zaměřuje především na neklasické hudební styly, jako jsou pop, rock, jazz nebo filmová hudba. Orchestr založil violoncellista Šimon Marek v roce 2020 v Praze. Výjimečnost tohoto symfonického kolektivu spočívá v tom, že se jako jediný v České republice věnuje pop music profesionálně.

Za krátkou dobu fungování má již orchestr na kontě úspěšné koncerty, nahrávání i významné projekty: účinkování v rámci hudebních cen Anděl, Koncert pro Světlušku, glorchestra 2021 a 2022. Unique Orchestra spolupracuje s takovými osobnostmi, jako jsou Ewa Farna, Anna K., Lenny, Richard Krajčo, Pokáč, Vladimir 518, DJ Wich, 7krát3 – Štěpán Hebík, Žofie Dares – Dařbujánová, Pavel Šporcl, Lake Malawi, Albert Černý a dalšími.

Alexey Aslamas, dirigent
Započal svoji hudební cestu jako houslista. Po studiu na brněnské Konzervatoř přestoupil na Pražskou konzervatoř, byl přijat na HAMU. V letech 2008–11 studoval na International Menuhin Music Academy Gstaad ve Švýcarsku u maestro Alberta Lysyho a Liviua Prunaru. Během svých studií se zúčastnil nejrůznějších mistrovských kurzů a odvezl si ceny z mezinárodních soutěží v Interlakenu, San Sebastianu, Schwerinu, Chamonix. Alexey Aslamas se aktivně věnuje komorní hře. Paralelně hraje také nejrozmanitější styly od blues, přes funk až k psytrance a hip hopu. Kromě houslí vystudoval také dirigování na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde je šéfdirigentem Unique Orchestra.

Anton Čonka, koncertní mistr
Začal hrát na housle v 7 letech. Následně začal navštěvovat konzervatoř v Košicích. Studium zde završil sólovým koncertem se Státní filharmonií Košice. V roce 2008 nastoupil na Pražskou konzervatoř, zde zakončil studium absolventským koncertem, kde hrál houslový koncert Alexandra Glazunova.

Mezi jeho největší dosavadní úspěchy patří umístění v řadě soutěží.

Festival Ivana Ballu – absolutní vítěz, Houslová soutěž Josefa Muziky – absolutní vítěz, Soutěž slovenských konzervatoří – 1.místo

Je vítězem Akademie Václava Hudečka a též úspěšně absolvoval Orchestrální akademii České filharmonie. Od roku 2016 je prvním houslistou smyčcového Unique Quartet.

Šimon Marek, ředitel Unique Orchestra
Český hudebník, violoncellista, člen smyčcového S.V.A. Tria, zakladatel a manažer hudební agentury Unique Arts Agency a projektů Unique Quartet, Unique Orchestra a Unique Duo.

S hrou na violoncello začal v šesti letech.

Ačkoli studoval především klasické violoncello, po studiích působí zejména na populární, jazzové a také alternativní scéně.

Jako violoncellista spolupracuje s předními osobnostmi, producenty a seskupeními české hudební scény napříč žánry. V uplynulých letech se zúčastnil koncertů, nahrávání singlů, CD nebo videoklipů např. Ewy Farné, Karla Gotta, Lenny, Michala Pavlíčka, Anety Langerov, , Dary Rolins,, Hany Zagorové, a mnoha dalších. Dále spolupracuje s hudebními skupinami jako např. s Chinaski, Lucií, Mirai, Lake Malawi...

V roce 2016 založil vlastní vícežánrové smyčcové kvarteto Unique Quartet, které koncertuje a nahrává jak samostatně, tak i ve spolupráci s předními hudebníky a zpěváky české a slovenské hudební scény. O čtyři roky později oslovil své kolegy a přátele se shodnými uměleckými hodnotami a touhou zúčastňovat se různých nadžánrových projektů, čímž vznikl Unique Orchestra Působí také v úspěšné pražské jazz-fusion formaci s názvem Ochepovsky Project, v popovém kvartetu De Facto Quartet a v kapele Talaqpo, která se zaměřuje na experimentální hudbu.

Vokalisté
Veronika Vítová se narodila v Praze, je absolventkou VOŠ při Konzervatoři J. Ježka a vede několik projektů. Jedním z nich je autorský projekt Průhledný svět, který vyšel na CD v roce 2020. V roce 2011 založila vokální sextet SKETY, který úspěšně vystupuje v klubech a na festivalech po celé ČR a Evropě. Figuruje také jako jazzová zpěvačka v mnoha formacích a jazzových klubech. Je vyhledávanou studiovou i koncertní vokalistkou v mnoha kapelách. Kromě působení na hudební scéně je Veronika také profesorkou na oddělení popového zpěvu Konzervatoře Jana Deyla. Díky mnohaletým zkušenostem ve sborovém a acappella zpěvu se věnuje také workshopům pro sbory a acappella skupiny.

Barbora Mochowa je česká zpěvačka, pianistka a songwriterka. Přináší na naši scénu neobvyklé pojetí popu, zasněného, naléhavého i magického. V roce 2016 vydala své debutové album Waiting for the White Raven, za které získala 2. místo v kategorii Objev roku v divácké anketě Žebřík. Širší veřejnosti se představila v roce 2019 v českém národním kole Eurovision Song Contest, kde v počtu zhlédnutí na YouTube vedla s písní True Colors. O rok později se objevila v Eurovizi podruhé, tentokrát s alter-popovou skladbou White & Black Holes. Ta si vysloužila 1. místo od mezinárodní poroty.

Dušan Marko je multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák působící v předních hudebních projektech v Čechách a na Slovensku. Věnuje se hudbě napříč žánry - od swingu, popu, soulu až po výrazný rock. Momentálně působí jako leader skupiny Support Lesbiens.

Štěpán Janoušek je český jazzový trombónista a zpěvák. Studoval na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. V roce 2008 získal ocenění Sólista roku na soutěži Junior Jazz.. Od roku 2013 vyučuje na Konzervatoři Jaroslava Ježka hru na trombón a improvizaci.

V současné době vystupuje s kapelami: MarZ, Janoušek-Wróblewski quartet, SKETY, Jazz Dock Orchestra, Concept Art Orchestra, Orchestr BERG a dalšími. Kromě toho je vyhledávaným studiovým hráčem a vokalistou.